Dlaczego w pewnym wieku czytanie sprawia trudność?

Starsze osoby najczęściej decydują się na wizytę u lekarza okulisty, kiedy pojawia się u nich problem z czytaniem. Litery zaczynają się zamazywać i trudności są coraz większe. Najczęściej pacjenci odsuwają książki na dużą odległość, aby móc na nich skupić wzrok. Taka wada wzroku to presbiopia, czyli bardzo popularna przypadłość. Nie jest niczym niebezpiecznym, a można ją nazwać jednym z objawów starzenia się organizmu.

Presbiopia – jak ją leczyć?

Jak każda inna wada, ta również może być uciążliwa. Nie chodzi tylko o czytanie książek dla przyjemności. Osoby starsze skarżą się często, że muszą mieć przy sobie okulary również na poczcie, w banku, w urzędzie oraz sklepie. Przeczytanie zwykłej etykiety graniczy z cudem, jeżeli okularów korekcyjnych nie ma przy sobie. Na rynku dostępne są również soczewki kontaktowe specjalnie dla presbiopów. Dzięki nim, można czytać wygodnie z każdej odległości.

Okulary czy soczewki – co wybrać?

Kiedy presbiopia robi się uciążliwa w codziennej egzystencji, warto zdecydować się na zniwelowanie wady. Większość osób wybiera tradycyjne okulary korekcyjne, ponieważ nie muszą ich nosić przez cały dzień, tylko zakładają w razie potrzeby. Decydując się na stosowanie soczewek kontaktowych w ogóle nie trzeba pamiętać o swojej wadzie, ponieważ są one nie odczuwalne i można je nosić przez cały dzień.

Be the first to comment on "Dlaczego w pewnym wieku czytanie sprawia trudność?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*